Committees

Conference Chairs
Nick Bassiliades (Aristotle University of Thessaloniki – AUTh)
Georgios Chalkiadakis (Technical University of Crete)

 

Local Organizing
Nick Bassiliades (AUTh)
Kalliopi Kravari (AUTh)
Emmanouil Rigas – publicity chair (AUTh)

 

Program Committee

1. Alberto Castellini (Verona University)
2. Aleksander Czechowski (Delft University of Technology)
3. Alessandro Ricci (University of Bologna)
4. Alessandro Farinelli (Verona University)
5. Ana L. C. Bazzan (Universidade Federal do Rio Grande do Sul)
6. Andrea Omicini (Alma Mater Studiorum–Università di Bologna)
7. Andreas Herzig (CNRS, IRIT, Univ. Toulouse)
8. Angelina Vidali (University of Athens and IOHK Research)
9. Angelos Chliaoutakis (Technical University of Crete)
10. Antonis Bikakis (University College London)
11. Antonis Kakas (University of Cyprus)
12. Athanasios Aris Panagopoulos (California State University, Fresno)
13. Benoit Gaudou (UMR 5505 CNRS, IRIT, Université de Toulouse)
14. Catalin Dima (LACL, Université Paris Est – Créteil)
15. Charilaos Akasiadis (NCSR Demokritos)
16. Costin Badica (University of Craiova)
17. Cristiano Castelfranchi (Institute of Cognitive Sciences and Technologies)
18. Davide Grossi (University of Groningen)
19. Dragan Doder (University of Belgrade)
20. Dominique Longin (IRIT-CNRS)
21. Dušan Knop (TU Berlin)
22. Edith Elkind (University of Oxford)
23. Emiliano Lorini (IRIT)
24. Emmanouil Rigas (Aristotle University of Thessaloniki)
25. Euripides Petrakis (Technical University of Crete)
26. Filippo Bistaffa (IIIA-CSIC)
27. Franziska Klügl (Örebro University)
28. Fred Amblard (IRIT – University Toulouse 1 Capitole)
29. Frederic Moisan (Carnegie Mellon University)
30. George Vouros (University of Piraeus)
31. Gianluigi Greco (University of Calabria)
32. Giuseppe Perelli (University of Gothenburg)
33. Ilias Sakellariou (University of Macedonia)
34. Ingo J. Timm (University of Trier)
35. Ioana Boureanu (University of Surrey)
36. Jérôme Lang (CNRS, LAMSADE, Université Paris-Dauphine)
37. John-Jules Meyer (Utrecht University)
38. Jordi Sabater Mir (IIIA-CSIC)
39. Juan Antonio Rodriguez Aguilar (IIIA-CSIC)
40. Kalliopi Kravari (Aristotle University of Thessaloniki)
41. Laurent Vercouter (LITIS lab, INSA de Rouen)
42. Leon van der Torre (University of Luxembourg)
43. Magdalena Ivanovska (University of Oslo)
44. Maite Lopez-Sanchez (University of Barcelona)
45. Malvin Gattinger (University of Groningen)
46. Manolis Koubarakis (National and Kapodistrian University of Athens)
47. Maria Polukarov (King’s College London)
48. Marija Slavkovik (University of Bergen)
49. Marin Lujak (IMT Lille Douai)
50. Massimo Cossentino (National Research Council of Italy)
51. Mathijs De Weerdt (Delft University of Technology)
52. Merlinda Andoni (Heriot-Watt University)
53. Michael Rovatsos (The University of Edinburgh)
54. Michail Lagoudakis (Technical University of Crete)
55. Michał Knapik (ICS PAS)
56. Nadin Kokciyan (The University of Edinburgh)
57. Nardine Osman (Artificial Intelligence Research Institute (IIIA-CSIC))
58. Natalia Criado (King’s College London)
59. Neil Yorke-Smith (Delft University of Technology)
60. Nicoletta Fornara (Università della Svizzera Italiana)
61. Nikolaos Spanoudakis (Technical University of Crete)
62. Nils Bulling Clausthal (University of Technology and BCG Platinion)
63. Nimrod Talmon (Ben-Gurion University)
64. Nina Gierasimczuk (Technical University of Denmark)
65. Nir Oren (University of Aberdeen)
66. Olivier Boissier (Mines Saint-Etienne)
67. Paolo Torroni (University of Bologna)
68. Paolo Turrini (The University of Warwick)
69. Pavlos Moraitis (LIPADE, Paris Descartes University)
70. Petros Kefalas (The University of Sheffield)
71. Pinar Yolum (Utrecht University)
72. Samir Aknine (Lyon 1 University)
73. Sanjay Modgil (King’s College London)
74. Sarvapali Ramchurn (University of Southampton)
75. Sascha Ossowski (University Rey Juan Carlos)
76. Sebastian Sardina (RMIT University)
77. Sebastian Stein (University of Southampton)
78. Sofia Ceppi (PROWLER.io)
79. Stefano Moretti (CNRS UMR7243 – LAMSADE Dauphine University)
80. Stéphane Airiau (LAMSADE – Université Paris-Dauphine)
81. Stergos Afantenos (IRIT, CNRS/Université Paul Sabatier)
82. Sylvie Doutre (University of Toulouse 1 – IRIT)
83. Svetlana Obraztsova (Hebrew University of Jerusalem)
84. Theodore Patkos (Institute of Computer Science, FORTH)
85. Thomas Ågotnes (University of Bergen)
86. Valentin Robu (Heriot-Watt University, Edinburgh)
87. Valentin Goranko (Stockholm University)
88. Vasilis Vlachokyriakos (Newcastle University and Open Lab Athens)
89. Vicent Botti (Universitat Politècnica de València)
90. Zinovi Rabinovich (Nanyang Technological University)